Pastacılık ile İlgili Okunması Gereken Kitaplar Nelerdir?

2023-12-13

Pasta, farklı çeşitleriyle ve lezzetliyle herkesin severek tükettiği tatlılardan biridir. Peki pastayı sadece yemek yerine nasıl yapılacağını, püf noktalarını öğrenmek ister misiniz? Pastacılık gerçekten emek ve hayal gücü isteyen çok önemli meslekler arasında. O zaman gelin pastacılık ile ilgili okunması gereken kitaplara birlikte göz atalım!

Gastronaut

Pratik mutfak bilgileri, mutfağa ilişkin çeşitli bilgiler, mutfak için çeşitli yemekleri içeren kitap adeta gastronomiye bir geçiş kitabıdır. Kitap gastronomiye ilgi duyanlar ve sevenler için başucu kitabı niteliğindedir.

Grand Livre de Cuisine

Gastronomiyle ilgilenen herkes için başucu kitabı niteliğindeki bu kitap Alain Ducasse tarafından yazılmıştır. Ansiklopedi formatında yazılan bu kitap mantar, levrek, kuzu gibi çoğu malzeme ile hazırlanabilecek kombinasyonları içermekte. Dolayısıyla çeşitli ve yaratıcı menüler için bir ilham kaynağı.

On Food And Cooking

Bu muhteşem kitap gıda kimyası ve tarihi üzerine yapılan araştırmaları içeriyor. Yazarı olan Harold McGee şeflerin her gün yapmış oldukları yemeklerin perde arkasındaki gerçekleri bu kitabında ortaya koymuş.

The French Laundry Cookbook

Yazılışının üzerinden yıllar geçmiş olsa da eskimeyecek nitelikte bir eser. Yazarı Thomas Keller olan bu kitap başta yemeklerin hikayelerini içeriyor. Aynı zamanda yemek tedarikçilerinin öykülerini ve yemeklerin bize ulaştırılmadan önce geçtikleri süreci anlamamızı sağlıyor.

Cooking by Hand

 

İtalyan mutfağı ile ilgili yazılmış en iyi kitaplardan biri Cookin by Hand. Klasik yemek kitaplarının aksine çok fazla fotoğraf içermese de yemek yapımlarının anlatımı ve bahsedilen yemeklerin çeşitliliği açısından oldukça faydalı bilgiler içermekte. Yazarı ise ortağıyla beraber çalıştığı ‘’Chez Panisse’’ restoranın şefi Paul Berolli.

Lezzetin Fizyolojisi ya da Yüce Mutfak Üzerine Düşünceler

Mutfaktan ve yemeklerden keyif alabilmek, daha lezzetli yemekler ortaya koyabilmek için en temelde lezzetin fizyolojisinin anlaşılması gerekir. İşte bu kitap da lezzetin fizyolojisinin daha iyi kavranması ve mutfağın öneminin daha iyi anlaşılması için okunması gereken bir nevi başucu kitaplarındandır.

Mutfak Sırları

Yayınlandığı andan itibaren çok satan ve adeta kült bir esere dönen gastronomi kitapları arasında yerini alıyor Mutfak Sırları. Yazar Anthony Bourdain kitapta aşçılık dünyasının karanlık tarafına doğru eğlenceli bir macerayı kaleme almış. Ağız sulandıracak şekilde lezzetli ve okurken eğlenilecek şekilde keyifli bir kitap.

Ulusal Gastronomi ve Türk Mutfağı

Kitap, verilen örnekleri ile kentlere özgün yemeklerin içerikleri ve hazırlanışları hakkında okurlara fikir verebilmek amacıyla yazılmıştır. Yazarları farklı kaynaklardan farklı açıklamalarla belli standartları sağlamak amacıyla dört kişi üzerinden hesaplamalarla bir oran ortaya koymaya çalışmışlardır.

Merhaba,
Acil Siparişleriniz İçin ,
Bizimle Hızlıca İletişime Geçebilirsiniz